26 Mayıs - "KURTULUŞ EFSANESİ" 53.Dönem mezuniyet gösterisi İKİNCİ YARI

Açıklama:

53. Dönem Kurs Müdürleri
Yusuf Sakıcı
Fetih Ürkmez

Genel Sanat Yönetmeni
Deniz Dilek Ürkmez

Altı asrı aşkın bir süre varlığını koruyan bir imparatorluğun son günlerinde, küçüle küçüle Anadolu ile biraz da Trakya toprakları içerisine sıkışmış bir ülkenin başı bu kez de dört bir yandan işgal faaliyetlerinde olan emperyalist güçlerle derttedir.

Umutsuzluğun, bezginliğin son haddine geldiği bir zamanda, ulusun bağrından çıkan bir kahraman, her türlü olumsuz koşula karşın yeni bir umut ışığı yaktı ve bunu yurdun her yanına yaydı. Kendisine inanan diğer vatansever arkadaşları ile birlikte işgal güçlerine karşı işçi-köylü, esnaf-eşraf, kadın-erkek hatta çocuklardan oluşan fedakar-cefakar bir toplum ile birlikte bir ulusal direnişi örgütleyerek, önce Kuva-i Milliye ve Kuva-i Seyyare güçleri, diğer milisler, efeler-zeybekler ile; sonrasında da düzenli ordu güçleri ile ülkeyi yabancı güçlerin işgalinden kurtardılar.

“Olmaz!” denileni başararak bir Destan yaratan ulusun bu mücadelesi, yıllar geçtikçe zaman içerisinde efsaneleşerek nesiller boyunca belleklerde yer edinmiştir. Kurtuluş Efsanesi olarak da yer edinmeye de devam edecektir.